Neler Yapıyoruz?

Sağlıklı ve kaliteli yaşamı her yaşta güvence altına almak için toplum, çevre ve insana odaklanarak nasıl katkı sağlayabileceğimizi tasarladık ve “Geleceğe Sağlık” için çalışmalarımızı başlattık.

Kadın Çalışan Oranını Yükselttik.

Sorumlu bir işveren olarak kadınların gücüne güveniyor ve iş gücüne katılımını destekliyoruz. Bu sebeple çalışanlar arasında kadınların oranını yüksek tutmaya ve yönetimde artan oranda yer almalarına önem veriyoruz. 2022 yılı itibari ile yönetici kadın çalışan oranını %50 kadar yükselttik.

Kadın Çalışan Oranını Yükselttik.

Sürdürülebilirlik Eğitim Programına Katıldık.

“Sürdürülebilirlik” Eğitim Programına Katıldık.

Terra İlaç olarak “Sürdürülebilir Sağlık” için iklim değişikliklerinin etkilerini anlamak, bu değişikliklere uyumu kolaylaştırmak ve sera gazını azaltmak için tüm çalışanlarımızın farkındalığını arttırmak amacıyla Tüv Austria Turk tarafından verilen eğitime katıldık. Almış olduğumuz bu eğitimi sanal ortamda gerçekleştirerek Türkiye’nin farklı bölgelerinden çalışanlarımızın seyahat gereksinimini kaldırmış ve karbon emisyonumuzu azaltmış olduk.


ISO 14064-1 Sera Gazı Doğrulama Raporunu Aldık.

ISO 14064-1 Karbon Ayak İzi Standardı; iklim değişikliğinin küresel etkilerinin önüne geçmek için hazırlanmış olan standartlardan sera gazı emisyonlarının kurumsal düzeyde hesaplanması ve raporlanmasına ilişkin bir standarttır. Sürdürülebilirlik için çıkmış olduğumuz yolumuzda ilk sertifikamız olan TÜV AUSTRIA Group tarafından akreditasyonlu ISO 14064-1 Sera Gazı Doğrulama Raporunu aldık.

ISO 14064-1 Belgesi için Çalışmalarımızı Başlattık.

Terra Çevre Gönüllüsü Grubunu Kurduk.

“Terra Çevre Gönüllüsü” Grubunu Kurduk.

Çevre bilincinin geliştirilmesine yönelik uygulamalar yapmak üzere
Türkiye’nin farklı bölgelerinden çalışanlarımızın da katılımıyla
“Terra Çevre Gönüllüsü ” grubunu kurduk.


Tema Vakfı ile Fidan Bağışı Projesini Gerçekleştirdik.

Doğayı ve doğa kaynaklarını korumak olan anlayışımızla “Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele” için Tema Vakfı ile fidan bağışı projesini gerçekleştirdik.

Tema Vakfı ile Fidan Bağışı Projesini Gerçekleştirdik.

Şile Belediyesi ile “Geri Dönüşüm Hareketi” Etkinliği

Şile Belediyesi ile “Geri Dönüşüm Hareketi” Etkinliği

Terra Çevre Gönüllüsü ekibi öncülüğünde Şile Belediyesi ile çalışanlarımızın da dahil olduğu Ayazma Plajı – Çevre temizliği etkinliğini gerçekleştirdik. Ardından Şile Atık Getirme Merkezini ziyaret ederek topladığımız atıkları ayrıştırarak geri dönüşüme kazandırdık.


Ambalaj Boyutlarını Küçülttük.

Çevresel mirası korumak için ürünlerimizin mevcut formlarını ve içeriğini değiştirmeden ambalajlarında ve koli boyutlarında küçültme uyguladık. Böylece hem kağıt tüketiminin azalmasına katkı sağladık hem de nakliye ve depolama hacmini aza indirerek sera gazı salınımını düşürmüş olduk. Yapmış olduğumuz bu değişim ile toplam hacimde yaklaşık % 10 oranında küçülme sağladık.

Ambalaj Boyutlarını Küçülttük.

Atıklarımızı Geri Dönüşüme Yönlendirdik.

Atıklarımızı Geri Dönüşüme Yönlendirdik.

Depo içerisinde kullanılan paletler, karton, atık kağıt vs. gibi atıl ürünler geri dönüşüm alanlarına yönlendirilerek sürekli iyiye gitme yönündeki adımlarımızı pekiştirdik.


Sevkiyatlarımızda Milk Run Modelini Uygulamaya Aldık.

Üretim kapasitemizin büyümesi ve ürün sayımızın artması sonucunda gelen taleplerin doğru ve zamanında teslimi için tedarik zincirimizi yeniledik. Bu doğrultuda teknoloji ile sürdürülebilirlik yaklaşımımızı birleştirerek zaman ve yakıt tasarrufunun yanında karbon emisyonunu azaltmayı amaçladık ve “Milk Run* (Malzeme akış yönetimi uygulaması)” modelini uygulamaya aldık. Bu uygulama ile hem zamandan hem iş gücünden hem de araç yakıtından tasarruf etmiş olduk.

Sevkiyatlarımızda Milk Run Modelini Uygulamaya Aldık.

*Milk run; tedarikçilerden alınan malzemelerin ihtiyaç duyulan zamanda ve ihtiyaç duyulan miktarlarda temin edilmesini sağlamak, malzeme stoklarını azaltarak stok maliyetlerini düşürmek için kullanılan bir sistemdir. Bu sistemde rotalar, güzergah uzunluğu göz önünde bulundurulur ve araca yüklenen parçalar çeşitli yerlerde boşaltım yapılacak şekilde düzenlenir.

Saha Ekibinde Hibrit Araçların Oranında % 20 Artış Sağladık.

Saha Ekibinde Hibrit Araçların Oranında % 20 Artış Sağladık.

Amaçlarımızdan biri de karbondioksit emisyonunu azaltarak solumuş olduğumuz havanın kalitesini artırmak.

Bu nedenle kullanmış olduğumuz araçlarda çevre dostu ve ekonomik avantajları olan hibrit araçlara yöneldik. Saha ekibimiz içinde çevreci olan bu araçların oranını %20 artışını sağladık.


Sürüdürülebilirlik İçin Farkındalık Sağlamak Amacıyla Bilgilendirici Paylaşımlar Yapmaya Başladık.

Sürdürülebilirliği kültürümüzün bir parçası olarak benimsedik ve topluma ilişkin duyarlılığın bir göstergesi olarak sosyal, ekonomik ve çevresel boyutta farkındalığı artırmak amacıyla bilgilendirici paylaşımlar yapmaya başladık.

Sürüdürülebilirlik İçin Farkındalık Sağlamak Amacıyla Bilgilendirici Paylaşımlar Yapmaya Başladık.

Bu paylaşımların yer aldığı sosyal medya platformlarımıza aşağıdaki adreslerden erişebilirsiniz.
instagram.com/terrailac
linkedin.com/company/terra-ilaç/